Veiksminga termoizoliacija jokiu būdu nėra tik pareiga vykdyti vis griežtėjančius šilumos izoliavimo normatyvus. Juk energijos kaštų taupymas, be jokios abejonės, yra naudingas ir pačiam savininkui. Greta mineralinių izoliacinių medžiagų, tokių kaip akmens ar stiklo vata, galima rinktis iš gausių alternatyvų: sunkiai įsiliepsnojančios kietosios putos, natūralios medžiagos, pavyzdžiui, avių vilna, ir kamštinės plokštės arba granulės bei įvairios antrinio perdirbimo medžiagos.
Ekologo patarimas
Norint sukurti malonią gyventi aplinką, būtina gera termoizoliacija. Svarbūs termoizoliacinių medžiagų pasirinkimo kriterijai yra šilumos laidumas, t. y. vadinamasis šilumos laidumo koeficientas, atsparumas ugniai (kiek įmanoma nedegi ar mažų mažiausiai sunkiai įsiliepsnojanti medžiaga) ir apdorojimo savybės. Izoliacinės medžiagos pasirinkimą lemia ir apsauginės medžiagos, turinčios apsaugoti izoliacinį sluoksnį nuo drėgmės iš išorės, bei plėvelės, stabdančios ar izoliuojančios garus iš vidaus pusės, pasirinkimas.
Saugos patarimas
Pluoštinės izoliacinės medžiagos gali suerzinti odą. Be to, dirbant su šiomis medžiagomis, derėtų vengti pluoštinių dalelių įkvėpimo ir apsisaugoti popieriniu filtru. Gerai, profesionaliai supakuotos izoliacinės medžiagos būna tarsi kapsulėje. Todėl jos nedaro žalingo poveikio, žinoma, jei tik užkertamas kelias jungiamųjų medžiagų, insekticidų ar pan. garams išsiskirti. Dėl įvairios galimos rizikos visų pirma turėtų išsiaiškinti linkusieji į alergijas, ypač jei ketinama naudoti „egzotiškas” izoliacines medžiagas, kurių saugus naudojimas dar nėra patikrintas laiko. Alergiški žmonės, prieš pradėdami dirbti su izoliacinėmis dulkančiomis medžiagomis, turėtų išsamiai jomis pasidomėti, stogo šiltinimas klaipėdoje. Iš gausybės izoliacinių medžiagų būtina paminėti dvi: akmens vatą, kaip mineralinio pluošto izoliacinę medžiagą, ir šiuo metu plačiai naudojamą avių vilną. Abi suteikia galimybę izoliuoti stogo šlaitą visu gegnių storiu, taigi įmanomas vadinamasis izoliavimas per visą gegnę.
Akmens vata
Akmens vatos plokštės supjaustomos specialiu peiliu 2-3 cm plačiau nei atstumas tarp gegnių. Taigi įspraustos tarp gegnių jos laikosi savaime. Stogo šlaito akmens vatos izoliacija turėtų būti 200 mm storio. Išorės sienoms pakanka 150 mm. 40 mm storio akmens vatos sluoksnis užtikrins pakankamą pertvarų bei lubų šilumos izoliaciją. Be to, akmens vata izoliuos ir garsą. Suklota izoliacija visur, kur yra dideli temperatūrų skirtumai, t. y. stogo šlaite bei fasado vidinėje pusėje, uždengiama garo izoliacine plėvele. Jos sudūrimai turi būti plačiai užleidžiami ir pirmiausia sandariai suklijuojami. Plėvelė turi būti pritaikyta prie izoliacinės medžiagos. Taip ji apsaugos nuo vandens garų prasiskverbimo iš patalpos oro į izoliacinę medžiagą. Antraip vandens garai pakeliui į išorę atvėstų, kondensuotus ir sudrėkintų izoliacinę medžiagą, jos izoliacinės savybės sumenkėtų, be to, drėgmė pažeistų sienos apdailą. Daugiau panašių straipsnių galite rasti mūsų bloge.